Proces Beatyfikacyjny

Beatyfikacja, ogłaszana przez papieża, to pierwszy krok na drodze do kanonizacji i uznania danej osoby za świętą. W Niedzielę Miłosierdzia 2024 roku ks. abp Marek Jędraszewski podpisał edykt rozpoczynający proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć.
10 maja 2024 roku o godz. 10:00, w Kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym został oficjalnie rozpoczęty. Od tego momentu Helena Kmieć nazywana jest Służebnicą Bożą.
Poprzez beatyfikacje i kanonizacje Kościół ciągle proponuje wiernym nowe wzory świętości. Beatyfikacja to akt wydany przez papieża, pierwszy oficjalny krok do kanonizacji, czyli ogłoszenia świętym. Sam proces beatyfikacyjny może trwać nawet wiele lat. Co już za nami, a jakie etapy będziemy mogli wspólnie śledzić? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Etapy poprzedzające rozpoczęcie procesu (zakończone)
W grudniu 2022 roku rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć oraz tekstów jej autorstwa. Zbierane są także wszystkie świadectwa, dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.
Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS. Arcybiskup powołał również komisję historyczną i cenzorów teologów, którzy zbadają pisma Heleny pod kątem zgodności z nauką Kościoła. Została również skierowana prośba o opinię Konferencji Episkopatu Polski w sprawie rozpoczęcia procesu.
Postulator procesu złożył również suplex libellus (oficjalną prośbę postulatorską) do abp. Marka Jędraszewskiego o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezji. Uzyskanie tzw. nulla osta (dokumentu stwierdzającego brak przeciwskazań) od Stolicy Apostolskiej pozwala na rozpoczęcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego.
Proces diecezjalny
Po przeprowadzeniu rozeznania i przygotowaniu potrzebnych dokumentów przez postulatora procesu ks. dr Pawła Wróbla SDS, oraz wyrażenia przez Stolicę Apostolską nihil obstat. W Niedzielę Miłosierdzia 2024 roku ks. abp Marek Jędraszewski podpisał edykt rozpoczynający oficjalny proces rozeznania świętości życia Heleny.
10 maja 2024 roku w Kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się pierwsza sesja trybunału beatyfikacyjnego. Podczas tego wydarzenia został zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnego postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć nazywana jest Służebnicą Bożą.
Pierwsza i ostatnia sesja w procesie beatyfikacyjnym zawsze jest publiczna, natomiast pozostałe są zachowane w tajemnicy. W ich czasie przesłuchuje się świadków i spisuje zeznania. Po zakończeniu badań dokumentacja zostaje przekazana do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.
Proces watykański
Po otrzymaniu najważniejszych dokumentów zebranych podczas procesu na szczeblu diecezjalnym Dykasteria ds. Świętych w Watykanie powołuje relatora, który przygotowuje szczegółową dokumentację dowodową dotyczącą cnót i życia kandydata (tzw. Positio). Kluczowym momentem oprocesu jest stwierdzenie przez Komisję teologów, czy kandydat do wyniesienia na ołtarze prowadził życie w stopniu heroicznym.
Następnie Kongregacja kardynałów i biskupów podejmuje ostateczną decyzje i przekazuje ją papieżowi. Ostateczną decyzję o sprawie beatyfikacji podejmuje Ojciec Święty. Jeżeli papież uzna heroiczność cnót, kandydat otrzymuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.
Cud za wstawiennictwem kandydata
Do beatyfikacji konieczny jest jeden potwierdzony cud, który wydarzył się za wstawiennictwem kandydata po jego śmierci. Cud taki musi być przebadany przez teologów ale również lekarzy, którzy wykluczą wszystkie naturalne wyjaśnienia. W przypadku męczenników cud nie jest wymagany.
Ogłoszenie błogosławionym
Jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki na końcu procesu Ojciec Święty wydaje dekret o beatyfikacji kandydata i wyznacza datę uroczystości na której osoba zostaje ogłoszona błogosławioną.
Ty też możesz pomóc w procesie beatyfikacyjnym!
Postulator prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są jej wstawiennictwu.
Korespondencję należy kierować pod adresem:
Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl
Kim jest postulator procesu?
Postulator, jest osobą odpowiedzialną za prowadzenie procesu beatyfikacyjnego. Zgodnie z prawem kanonizacyjnym powinien być ekspertem w dziedzinie teologii, prawa kanonicznego i historii oraz doskonale orientować się w procedurach Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Jego głównym zadaniem jest dogłębne badanie życia kandydata na ołtarze, zbieranie świadectw o jego świętości lub męczeństwie oraz ocena znaków i duchowej wartości sprawy. To dzięki jego pracy możliwe jest określenie, jak wielkie dobro dla Kościoła i wiernych może przynieść ewentualna beatyfikacja.

Postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Heleny Kmieć, ustanowionym w imieniu arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, jest ks. Paweł Wróbel SDS – salwatorianin, doktor prawa kanonicznego i przełożony domu zakonnego salwatorianów w Krakowie. Jego misją jest prowadzenie procesu, który może doprowadzić do wyniesienia Heleny Kmieć na ołtarze. Dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i głębokiej wierze, ks. Wróbel czuwa nad każdym etapem postępowania, badając świadectwa i dokumenty, które potwierdzają świętość życia Sługi Bożej.