Stypendium w Meksyku

O projekcie, któremu pomagamy.

Xoxocotla to miasteczko, które liczy ok. 5o tys. mieszkańców, w języku nahuatl znaczy „miejsce kwaśnych śliwek” i pochodzi dokładnie od rodzaju drzewa owocowego tego gatunku uprawianego niegdyś na tym terenie, a dziś występującego tylko w niewielu częściach miasteczka. Większa część mieszkańców to ludność pochodzenia miejscowego, wyróżniająca się własnymi zwyczajami, tradycjami czy tez językiem nahuatl, który jednak powoli zanika. Jednymi z najważniejszych zajęć są rolnictwo oraz małe rodzinne przedsiębiorstwa. Niestety ze statystyk wynika, że 65 % ogółu żyje w biedzie i 18% w skrajnej biedzie. Blisko 28% cierpi na codzienny brak żywności. Jako salwatorianie jesteśmy obecni w Xoxocotla od 11 lutego 2018. Głównym zadaniem naszej posługi na ten moment jest duszpasterstwo misyjno-parafialne oraz praca z młodzieżą. Bardzo dużym wyzwaniem jest problem alkoholizmu, narkotyków, rozbitych rodzin, oraz niewykształcenie. Spory odsetek osób nie umie czytać ani pisać, dając się łatwo manipulować niszczącym sektom oraz grupom. Stąd też według wezwania i charyzmatu pozostawionego przez o. Franciszka Jordana (założyciela salwatorianów) staramy się nie tylko umacniać w wierze, ale również kształcić liderów oraz wychowywać ich do dojrzalej wiary wspierając również ich edukację.

W moim imieniu oraz moich współbraci pragnę prosić Was wszystkich o modlitwę i duchowe wsparcie, a tych, którzy mają także wolę i możliwości poprzez materialna pomoc.

ks. Jakub Trzópek SDS
koordynator programu stypendialnego w Meksyku

CHCĘ POMÓC DZIECIOM W MEKSYKU!


Obecnie z powodu pandemii Covid-19 zostały ograniczone możliwości pracy budowlanej, rzemieślniczej (wyroby gliniane, meble, miotły, hamaki) oraz popyt na produkcję, co jest podstawowym źródłem wyżywienia ponad połowy liczby mieszkańców. Większość żyje z dnia na dzień, bez możliwości odłożenia sobie jakichkolwiek oszczędności. Wiele dzieci, ze względu na tą tragiczną sytuację finansową, nie ma najmniejszej możliwości aby móc chodzić do szkoły. Z pomocą przychodzi nasz program stypendialny, w którym obecnie  bierze udział czworo stypendystów – Diego, Judith, Pamela i Job.


Poznaj historie naszych stypendystów!
Diego Rojas
Judith Rojas
Job Jesus Plaza Apolinar
Pamela Garcia

Do zapewnienia podstawowych potrzeb takich jak podręczniki, mundurki, transport, jedzenie oraz profesjonalną kadrę wychowawczą, rocznie potrzebne jest 300 $ na ucznia.

CHCĘ POMÓC DZIECIOM Z MEKSYKU!

 

#misjahelenytrwa
Bądź jej częścią! Przekaż nam 1% podatku. Szczegóły TUTAJ

 

Wspólnie stwórzmy żywe miejsce pamięci Helenki

Fundacja na Facebooku

Facebook Pagelike Widget